Z čeho se skládá softbox
Nejzákladnější typy softboxů mají buďto čtverhranný tvar, ať už obdélníkového nebo čtvercového půdorysu, nebo tvar osmiúhelníku. Skládají se z bajonetu, pláště, výztužných tyček a jedné či více difuzních vrstev. V mnoha případech je součástí balení také voština.
Bajonet – jedná se o kruhový kovový kotouč, ze kterého na jedné straně vykukuje softbox adaptér. Pořízení softboxu je bezvýhradně podřízeno typem zábleskového nebo trvalého světla, které používáte. Jednotliví výrobci mají totiž mnohdy svůj unikátní typ bajonetu (to znamená, že na světlo značky Profoto nenasadíte softbox s bajonetem Bowens a opačně). Samozřejmě existují i softboxy, které mají vyměnitelný softbox adaptér – u lepších dodavatelů vám softbox adaptér vymění zdarma v závislosti na vámi používaném světle. Na druhé straně bajonetu najdeme otvory na tyčky, sloužící k tomu, aby plášť držel správný tvar. Pokud sáhneme po dražších softboxech, které se nemusí pokaždé skládat a rozkládat složitým a vyndáváním a zasouváním tyček do pláště, budou tyčky k druhé straně bajonetu přidělány trvale.
Tyčky – jsou vyrobené z odolného, pevného, ale zároveň ohebného materiálu a slouží k udržení tvaru softboxu. Jejich počet se liší v závislosti na finálním tvaru softboxu – setkat se tak můžeme se čtyřmi, osmi, ale i šestnácti tyčkami (v případě deep boxů).
Plášť – je z jedné (vnější) strany tvořen zpravidla černou plochou a z druhé (vnitřní) strany plochou odraznou. Ta je ve většině případech stříbrná, a to proto, že velmi dobře odráží světlo jak z výbojky, tak z trvalého zdroje světla. U levnějších typů softboxů jsou na cípech vnitřní strany pláště všity kapsičky, do kterých se zasouvají výstužné tyčky. U dražších typů jsou tyčky již přímo zabudované v plášti, a vy tak nemusíte trávit dlouhé minuty s jejich instalací. Plášť je dále opatřen gumičkami nebo suchými zipy, na které se přichytí jedna nebo dvě difuzní vrstvy. Okraj pláště je opatřen zipem, na který se v případě potřeby přidělává vnější difuzní vrstva a případně voština.
Difuzní vrstvy – jsou zpravidla v balení dvě. Jedna z nich je vnitřní, která se aplikuje zhruba do poloviny hloubky pláště, druhá z nich je pak vnější, která se aplikuje na okraj pláště, zpravidla pomocí suchého zipu. Softboxy se dají použít jak s jednou, tak s oběma, anebo naopak bez jakékoliv difuzní vrstvy, pouze s odrazem o stříbrnou plochu pláště.
Voština – mezi takzvané přídavné příslušenství softboxů patří voština, která se zpravidla kupuje zvlášť. Jedná se o děrovanou tmavou látku, připomínající klasickou voštinu, nacházející se ve výplních dveří, která se suchým zipem upíná na samotný cíp pláště a je více světlo směřuje.
Deflektor – u specifických druhů softboxů určených pro záblesková světla se setkáme navíc s deflektorem. Jedná se o bílý nebo stříbrný talířek, který se na tyčce umisťuje přímo před světlo a o který se záblesk odrazí zpátky na plášť. Takové softboxy se nazývají beauty dishe (dish = talířek), a využívají se především v portrétní fotografii díky plasticitě, kterou do fotografie přispějí.