Fototábor 2021 hledáčkem účastníka

rozhovor s foto šamanem Davidem Šarmanem

*všechny doprovodné fotografie k článku pořídil David na táboře v létě 2021

Letošní prázdniny utekly jako voda. Spolu s nimi také naše fototábory v Jizerských horách, které k nim už neodmyslitelně patří. Rozhodli jsme se vyzpovídat Davida Šarmana, účastníka letošního navazujícího tábora pro pokročilé, aby se s námi podělil o zážitky z týdne nabitého zábavou a focením. K tomu prozradil i něco málo o sobě.

IMG_4836

Fotil jsi ještě dříve, než ses rozhodl vyrazit na tábor do Jizerek?

Ano, fotil jsem trošku už předtím. Ale nevěděl jsem toho moc o manuálním nastavení. V podstatě jsem nevěděl, co to je ISO, závěrka a tak podobně. Bral jsem to tak, že tohleto třeba ztmavuje nebo zesvětluje fotku, ale nevěděl jsem přesně, v čem s to spočívá.

Co tě nejvíc baví fotit?

Portréty. Doma mám ale problém v tom, že nemám koho fotit. Zatím fotím hlavně svoji sestru.

Letos jsi absolvoval fototábor Ateliéru v továrně již podruhé. Čemu ses věnoval v mezičase?

Zdokonaloval jsem se, fotil jsem a testoval jsem svůj novej foťák, kterej jsem dostal půl roku po mojem prvním fototáboře. Jezdil jsem různě po Česku i po zahraničí, kde jsem fotil a snažil se zdokonalovat. Problém byl při covidu, když se nemohlo nikam jezdit. To byl pak mojí jedinou foto lokací lesík kousek za naší vesnicí, který se mi ale za nějakou dobu okoukal. Proto jsem fotil míň. Když se blížil letošní navazující tábor, začal jsem trénovat a fotit zase intenzivněji.

Jakou fototechniku používáš?

První tábor minulý rok jsem měl starý Canon EOS 400D, který jsem zdědil po tátovi. Ten ale hodně šuměl a občas mě to limitovalo. Před nějakou dobou jsem přešel na Canon EOS 250D, který je pro mě ideální. Z objektivů používám Canon 18-55mm f/2.8 a Tamron 18-250mm f/3.5 – 6.3. Vždycky když přijedu z fototábora mám ale nové tipy, co si chci koupit. Teď je to určitě šedé plátno na portréty ve studiu a určitě chci RGB barevné světla. Co se týče objektivů, tak si chci koupit nějakej širokoúhlej.

Co se ti na táboře nejvíc líbí?

Nabitý program a kolektiv. Poprvé jsem jel na tábor jen kvůli tomu, abych se naučil fotit. Zjistil jsem ale, že jsou tam taky fajn lidi a podruhé už jsem jel i kvůli nim. Líbí se mi taky, že je tábor v Jizerkách a tak můžu fotit na lokacích, na které se běžně nedostanu. Díky tomu, že každý den přijíždí jiný lektor mám i nové příležitosti fotit hromadu věcí, které jinak nefotím.

IMG_4218
IMG_4370

Jaký byl tvůj nejlepší zážitek, který sis odvezl?

Bylo jich hrozně moc. Nejvíc se mi ale líbilo focení vikinga, kde mě zaujala i přednáška. Dál mě hodně bavil celodeňák, kdy jsme fotili elfky. Super bylo i focení příběhu s policií, která nám předvedla zásah proti nebezpečnému zločinci. To bylo hrozně fajn. Každý to focení ale mělo něco do sebe. Pak mám taky kopu vtipných příhod mimo focení…

Zmínil jsi nabitý program, přiblížil bys ho?

Musím si k tomu otevřít svoje fotky z tábora, protože program byl fakt nabitej a nechci nic vynechat… Každej den se něco dělo a skoro pokaždý se fotilo až do večera. Jeden den jsme fotili i v noci, když jsme fotili noční oblohu. Fotili jsme taky portréty v mouce, fantasy portréty, při západu slunce, kreativní portréty, vikinga, sovy a další věci. Moc se mi líbil celodenní výlet, který jsme zakončili focením elfek. Zajímavé bylo i to, že pokaždé, když přijel nový lektor, připravil si i zajímavou přednášku. Hodně se mi líbila přednáška od Petra Běhounka, který mluvil reportážní fotce. Výhoda byla i to, že jsme měli hrozně moc rekvizit, se kterýma jsme mohli fotit.

Co nejvýraznějšího ses naučil?

Co se týče nastavení foťáku, skoro všechno jsem se naučil na loňském táboře. Ale naučil jsem se jak mluvit s modelkou, jak si ji nastavit, různé typy svícení, typy zaostřování a tak. Tento turnus byl navazující pro pokročilé, takže se počítalo s tím, že základy kolem nastavení foťáku už budeme umět. Proto bych úplným začátečníkům doporučil spíš základní turnus, kde se kompletně naučí jak zacházet s foťákem a co ovlivňují různé typy nastavení.

IMG_5583
IMG_4991

Jak se ti líbilo prostředí Jizerských hor?

Jo, to prostředí bylo super. Já mám rád klid, lesy a hory. Je taky fajn, že tam toho je hrozně moc, každý den můžeš jít někam jinam a to prostředí se ti neokouká. I na chatě, kde jsme byli ubytovaní je hrozně fajn personál a suprový jídlo.

Plánuješ jet příští rok znovu?

Určitě jo. Pokud mi do toho něco nevleze, něco jako třeba smrt (smích), tak asi jo. Někdo říkal, že nemá smysl jezdit 3x, ale když se pokaždé naučím a zažiju něco nového, tak proč ne? Program byl letos úplně jiný než minulý rok, takže jsem se nenudil. Věřím, že další rok si pro nás připraví zase plno zajímavých věcí.

IMG_5898

Kam ve fotografii cílíš?

Určitě nechci být žádný renomovaný fotograf a živit se fotografováním na full-time. Focení je můj největší koníček, ale byl bych rád, kdybych si tím třeba přivydělal při škole. Asi to tak zůstane. Hrozně rád fotím, ale není to pro mě všechno.

Máš nějakého fotografa jako vzor?

Asi ne, já tolik fotografů nesleduju a fotím co se mi líbí. Možná Tonda, jak má ten svůj ateliér a dělá workshopy, to se mi líbí. Ale že bych měl přímo někoho jako vzor, že chci fotit stejně jako támhle Franta Novotný, tak to asi ne.

Jaké jsou tvoje nejbližší fotografické plány?

Těším se na Fotomejdan, kam se chci podívat. Ještě ale nevím, na jaké workshopy. Dál se určitě budu věnovat focení portrétů.

Je něco, co bys nakonec doplnil nebo vzkázal ostatním, kteří už fotí nebo s focením teprve začínají?

Možná bych mohl citovat Dana, který byl s námi na táboře minulý rok. Ten říkal: ,,dejte dítěti do ruky foťák a už nikdy nebude mít peníze na drogy“. Teď se mi to potvrzuje, protože už nemám ani korunu. A pokud máte rádi focení, tak fototábor je hrozně fajn věc. Potkáte se s lidma, který maj stejný koníček, rádi fotí a hlavně focení rozumí, takže načerpáte zkušenosti a inspiraci. Vedete pak dlouhé debaty o vybavení a všem, co vás kolem focení zajímá. Můžete tam tak načerpat hromadu informací o fotce a taky zažít super zábavu.

IMG_6144
DSC_1536

I letos to roztočíme na plné závěrky a již známe termíny letních táborů, které se opět budou konat v Jizerských horách. Připravili jsme 1 turnus pro začátečníky a hned 2 běhy pro pokročilé.

Letní fototábor 2022 pro začátečníky: https://ateliervtovarne.cz/workshopy/zazitkovy-letni-fototabor-pro-deti-10-18-let/

Letní fototábor 2022 pro pokročilé: https://ateliervtovarne.cz/workshopy/letni-fotograficky-tabor-pro-pokrocile-pro-deti-10-18-let/

0