
TFP: Jak se připravit na spolupráci
Možná fotit začínáte, možná jste ostřílený profík, který zatím téma TFP neřešil a volil jiné cesty. Buď jak buď – pokud jste si někdy lámali hlavu nad tím, jak a kde shánět vhodné modely a modelky na svá focení a projekty, za které neočekáváte finanční ohodnocení, po dnešním článku budete mít možná více jasno v tom, jak svět TFP funguje, co znamená a jaké skýtá výhody pro obě strany. Společně se tak podíváme na zoubek tomu, co je pro nás jako fotografy lidí stěžejní – a sice vhodná osoba, která nápad a představu zrealizuje společně s námi. Podstatné je jedno – najít ji.
TFP, neboli „Time for Prints/Photos“, jednoduše znamená výměnu času modela či modelky za pořízené snímky. Fotograf smí modelku nafotit a fotografie použít do svého portfolia. Modelka má zase výměnou za své pózování fotky ke stejnému účelu. Vzájemná služba funguje zdarma a každá ze stran si přijde na své. Zní to ideálně, že? Ovšem i tady je třeba dbát pravidel, aby se člověk vyhnul zklamání a případnému podvodu, nebo nevraživosti.
A my si něco povíme i o tom – ale až za chvíli! Nejprve se podíváme na to, proč je TFP spolupráce tak lákavá.
Výhody TFP pro fotografy
1. Obsah pro portfolio
Jako fotografové můžeme experimentovat s různými kreativními nápady a naplnit si tak sociální sítě i web prací, která nám přinese platící zákazníky.
2. Příležitost pro vlastní projekty
Máte plno nápadů, rádi zkoušíte nové věci a schází vám k tomu parťák, který do toho půjde a společně s vámi vytvoří umělecké dílo? TFP je skvělá příležitost pro vlastní tvorbu i zkoušení nových nápadu – i těch, kterými si nejste jistí.
3. Trénink
Pokud začínáte a občas bojujete se světly v ateliéru, s pózováním, nastavením foťáku či s komunikací, TFP je pro tyto pokusy ideálním nástrojem – získáte sebevědomí, něco se naučíte a budete zase o krok dál. Navíc není až tak neobvyklé, že se vám ke spolupráci přihlásí už zkušená modelka, se kterou pak bude velmi jednoduché pracovat a získáte díky ní plno nových pohledu na výsledné fotky.

Na co si dát pozor
1.Kvalita výsledku
Pokud jste modelka a sháníte fotografa, vězte, že je dobré si opravdu pečlivě projít nabízené portfolio, aby se předešlo nemilému překvapení. TFP spolupráce pochopitelně není jen o profesionálech, kteří shánějí někoho na svou volnou tvorbu. Velmi často jde o začínající amatéry, kteří by se rádi posunuli dále. Není na tom pochopitelně nic špatného, ale je dobré si vše vykomunikovat před focením. Úplně to samé platí z opačné strany, kdy není vždy na místě předpokládat, že přihlášený model či modelka jsou již ostřílení “profíci” a budou vám před objektivem plnit všechny vaše fotografické sny.
2. Nespolehlivost
V případě shánění modelů i fotografů bohužel existuje určitá možnost, že se tzv. napálíte a jedna strana na fotografování nedorazí, přestane odepisovat, nebo se prokáže jinak nepředvídatelně. Napsat na to lze jen jedno – pokud zacítíte závan průšvihu či vypočítavosti, ruce pryč.
3. Komunikační nesrovnalosti
V rámci TFP spolupráce se velmi často stává, že ji obě strany berou na lehkou váhu – o to spíš, pokud využijete své známé a přátele. Nejde o finance, tak co. Ale opatrně! Co není psáno, není dáno. Je potřeba opravdu podrobně projít vaše představy o tom, jak bude spolupráce probíhat. Zde si troufnu napsat, že je opravdu stěžejní mít vše tzv. černé na bílém, aby se předešlo šumu a zklamání. Vyhněte se tedy ústním domluvám, buďte otevření a myslete na co nejvíce věcí, které mohou být důležité.
Podobných bodů by se u výhod i nevýhod dalo pochopitelně sepsat více. Aby nám ale článek pěkně ubíhal, rozhodla jsem se vyjmenovat jen tyto, které jsou za mě nejpodstatnější a třeba vám pomohou v rozhodování, zda do vod TFP zavítat. A pokud jste se již vnitřně rozhodli, že tento typ spolupráce využijete, nutně jste došli do bodu, ve kterém přemýšlíte, kde někoho sehnat.
Cest k oslovení modela, nebo modelky, je plno – skrz sociální sítě je ta cesta obvykle nejschůdnější a nejrychlejší. Než ale někomu začnete psát, bude fajn mít co představit i za sebe, aby se ukázalo, čím konkrétně bude vaše spolupráce výhodná pro druhou stranu.
TIP: TFP spolupráci můžete mimo jiné navázat také s vizážisty, maskéry, stylisty, kameramany, dekoratéry, švadlenkami, šperkaři a dalšími řemesly – nebojte se je přizvat k projektu.


Po vyčerpávajících informacích si pojďme říct, že komunikace s lidmi z oboru i mimo něj, je jako každá jiná. Berte tak na vědomí, že si nemusíte vždy se všemi rozumět a nemusí vám být oslovená osoba nutně sympatická už z online komunikace před focením – platí oboustranně. Osobně doporučuji takovou spolupráci tzv. “odpískat”, ale je to pochopitelně na vás.
Doporučuji také dlouho nelitovat případné odmítnutí poptávky – neberte si to osobně. Nemůžete svou nabídkou zaujmout všechny – každý máme jiný vkus a preference. Navíc se určitě se najde někdo další. Chce to jen vytrvat a hledat. Pokud se dlouhodobě nedaří, možná je na čase upravit a rozšířit své portfolio, aby bylo potencionálním zájemcům co nabídnout.
Kde konkrétně spolupráci hledat
Nejjednodušší a nejrychlejší způsob shánění modelů/vizážistů/dalších osob pro TFP spolupráci, jsou sociální sítě Facebook & Instagram, plus u nás v ČR ještě třeba webové stránky, jako je Fotopátračka.
Shánět modely na spolupráci můžete pochopitelně i ve svém okolí, na ulici, v baru i kdekoliv jinde! Porozhlédněte se a pokud někoho zajímavého potkáte, nebojte se zkusit jej oslovit. Nejhorší co se může stát je, že nebude zájem a půjdete si každý “po svých”.
TFP smlouva
A nakonec jeden velmi důležitý a velmi často probíraný bod. Pokud se chcete ve spolupráci krýt a nemáte rádi riziko, rozhodně není od věci podepsat TFP smlouvu – vzorových jich najdete plno na internetu. Takováto smlouva může být úplně jednoduchá – sepíšete do ní všechny náležitosti, které jsou pro vás i pro druhou stranu podstatné. Termíny, počty fotek, zveřejňování, označování profilů, neprodejnost výsledků, rozsah a typ spolupráce, jména, podpisy a vše, co si přejete mít ošetřeno.
Chráníte tak nakonec sebe i modelku a jedná se o zcela běžnou záležitost. Pokud jste typ, který má rád věci pod kontrolou, není nic jednoduššího, než ji zaslat druhé straně dopředu a posléze vzít na focení s sebou k podpisu.

Výhody TFP pro modely
1. Kvalitní fotografie pro portfolio
Modelky či modelové získají fotografie, které mohou použít pro vylepšení svého portfolia, což je zásadní pro získání budoucích pracovních nabídek.
2. Zkušenosti
Druhy focení a způsoby práce i komunikace fotografu se velmi liší. Modelky tak mohou získat široké spektrum zážitku i výstupu z různých fotografických odvětví. Navíc se mohou naučit lépe pózovat a kreativně se vyjádřit i beze slov. I kdyby se focení nedej bože nevydařilo a fotky se nepovedly, minimálně z hlediska lidské spolupráce je to dobrá zkušenost.
3. Možnost práce s talentovanými fotografy
TFP je skvělou příležitostí pracovat s různými fotografy, včetně tech, kteří jsou již známí či zajímaví svým stylem, a muže být výhodou mít od nich fotografie ze vzájemné spolupráce.

Ráda bych také zmínila, že pro obě strany současně znamená tato forma spolupráce budoucí vzájemné kontakty, kterých je při dobrých vztazích možno efektivně využít – třeba pro placené zakázky, kdy muže fotograf shánět modelku, nebo naopak modelka fotografa pro svůj vlastní projekt.
Musím říct, že těchto pár důvodů (ale i bohatá osobní zkušenost) ve mne osobně vzbuzuje pocit, že TFP je něco, co mi přináší do tvorby pocit svobody, plno možností a otevřený svět plný kreativity bez stresu. A je to skvělé! Sama za sebe můžu podepsat každý jeden bod. Jak už jsme si ale uvedli, i slunečný den občas přeruší pár mráčků, tak se po vypsaných výhodách pojďme objektivně podívat, na co je lépe si dát pozor. Ráda bych ale zůstala veskrze pozitivní, doufám tedy, že vás tato sekce neodradí od budoucího pátrání. Nakonec, všechno je ve výsledku o lidech – a malinko i o štěstí.


Příprava na TFP spolupráci
1. Připravte si portfolio k nahlédnutí
Pokud ještě žádné nemáte a opravdu jste ve svých začátcích, je vždy dobré to přiznat a poskytnout alespoň jakékoliv fotky, které jste kdy zkusili vyfotit. Za mě doporučuji před oslovením cizích osob dojít alespoň na jeden kurz/workshop, kde si fotky nafotíte a zkusíte upravit. Právě těmi pak můžete zkoušet zaujmout a nebudete působit podezřele.
2. Komunikujte profesionálně a na úrovni
Berte na vědomí, že pro vás i pro modelku je TFP spolupráce příležitost k učení, ale do budoucna by vás měla posunout i pracovně. Buďte slušní, v úvodu se představte, představte také promyšlený nápad na focení a důvod, proč dané osobě píšete. Ideálně zašlete i odkazy na vaše fotky, viz předchozí bod. Pokud jste úplný amatér a máte pocit, že focení může dopadnout i tak, že se fotky nevyvedou, vyložte karty raději dopředu.
3. Nastavte si pravidla
Pro jakoukoliv spolupráci je nesmírně důležité mít nejen v hlavě, ale také písemně (smlouva, zprávy, chat konverzace, emaily) domluvená pravidla focení s modelem. Velmi doporučuji nikdy nespoléhat na ústní dohody. Vyhnete se tak nepříjemnostem a budete mít naprosto jasno v tom, co od sebe očekávat. (Případně je velmi vhodné a doporučované sepsat TFP smlouvu)
Co si domluvit dopředu: Předmět a téma focení, přítomnost dalších osob, volbu oblečení a doplňků – co si přinést a zařídit, délka a místo fotografování – s tím souvisí také občerstvení, výstup spolupráce (počet fotografií, formát, atp.), případné odhalování částí těla, způsob užití výsledných fotografií (neplacené soutěže, výstavy, prezentace, webové stránky), způsob vzájemného označování na sociálních sítích. Důležité je také písemné potvrzení, že se jedná o projekt bez nároku na odměnu a bez možnosti prodeje, či jiného finančního obohacení se na výsledcích. Případné náklady na ateliér a doplňky je nutno sladit předem. Pokud fotíte se zvířátky, v přírodě, nebo plánujete nanášet nejrůznější látky a lepidla na model, na místě je také otázka alergií.
TIP: Pokud sháníte na TFP nezletilé či děti (jakožto fotografce uměleckých portrétů i rodinných fotek už se mi stalo), budete potřebovat komunikovat se zástupcem této nezletilé osoby a jeho přítomnost na focení je žádoucí (u dětí vyloženě nutná).

Už to tak vypadá, že jsme se dostali k závěru tohoto článku. Poslední odstaveček bych ráda věnovala radosti z focení, která nastane, až se pustíte do vlastního projektu či tréninku s někým novým. Sama jsem opravdu velký introvert a ze začátku jsem měla problém kohokoliv oslovit. Časem ale zjistíte, že poznávat nové lidi, kteří budou s nadšením pracovat na tom, aby vaše společná práce dopadla dle vašich představ, je skvělé a velice osvěžující pro všechny strany.
Snažte se být sví, v komunikaci otevření a jděte do toho! Takto na dálku vám už nyní držím palce, abyste od svých budoucích spoluprací získali jen pozitivní zkušenosti a krásné výsledky společného snažení.