Základy fotografie naskládané do 80 minut!
Série ti předá ty nejdůležitější informace, na kterých můžeš stavět. Dozvíš se například, jak si poradit s manuálním režimem (a že to není žádná věda), jak nastavit vyvážení bílé, něco více o ostření nebo jaký je rozdíl mezi RAW a JPEG formátem.
Tak vzhůru do toho!
První část série určené pro začínající fotografy. Ukážeme si jak zvládnout a hlavně přemýšlet u používání manuálního expozičního režimu. Projdeme si společně čas, ISO i clonu a pochopíme souvislosti. Na závěr vše procvičíme při praktickém cvičení.
V tomto díle si ukážeme principy fungovaní těchto dvou poloautomatických režimů – A priority clony a S priority času. Tyto expoziční fotografické režimy volíte na kruhovém voliči vašeho fotoaparátu. Názvy režimů se mohou lišit. Různé značky používají různé názvy. Během videa používám SONY A73.
Fotoaparát má několik režimů (systémů) měření expozice / světla. Představíme si tyto režimy na fotoaparátu Sony A73. Video vám pomůže pochopit, jak fungují jednotlivé režimy. Správné nastavení měření světla je nezbytné zejména pro dosažení vyvážené expozice při užívání automatických a poloautomatických expozičních režimů.
Ukážeme si techniku, kdy nejdříve zaostříme středovým ostřícím bodem. V druhém kroku upravujeme kompozici. Po dobu překomponování obrazu stále držíme „namáčklou“ spoušť a tak fixujeme zaostření. Závěrem domáčkneme spoušť a exponujeme.
V tomto videu si v kostce vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi formátem RAW a JPEG. Je lepší fotit do JPEGu, nebo do RAWu? Obojí má své pro a proti. Ve videu si ukážeme v grafickém editoru, jak se tyto dva formáty chovají při grafických úpravách.
Ukážeme si rozdíl mezi klasickým ostřením se spouští fotoaparátu a ostřením na zadní tlačítko (ostřením na palec). Na závěr se ponoříme do menu Sony A73 a společně si nastavíme ostření na joystick fotoaparátu.
Jak nastavit vyvážení bílé a její kalibrace
V tomto díle si vysvětlíme princip vyvážení bílé. Ukážeme si přednastavené režimy fotoaparátů pro práci s vyvážením bílé. Naučíme se, jak nastavit vyvážení bílé a přesně kalibrovat fotoaparát na konkrétní světelnou scénu a uložit naměřené hodnoty do nastavení.
Vysvětlíme si, jak funguje kompenzace (korekce) expozice. Ukážeme si, pod jakým symbolem kompenzaci expozice najít a jak jí správně nastavit a používat.
V tomto videu si vysvětlíme tři základní fotografické režimy nebo tipy ostření a to AF-S, AF-C a MF. Názorně si ukážeme, jak tyto režimy ostření fungují a řekneme si, kde je použít. Uvidíte, že to doopravdy není nic složitého.
Ukážeme si, co je potřeba k tomu, abyste dosáhli tak oblíbeného rozostřeného pozadí. Rozostřenému pozadí říkáme BOKEH a ten má každý objektiv trošičku jinačí.
V tomto videu si ukážeme, jak v menu nastavit detekci tváře a ostření na oko. V menu fotoaparátu si přiřadíme k ostření na oko funkční tlačítko. V závěru si ukážeme, jak ostření na oko funguje v praxi na předtočených příkladech. Při ukázce používáme fotoaparát SONY A7iii.