Zkoušeli jste někdy zachytit rychlý pohyb fotoaparátem? A povedlo se Vám to? A co když to zkusíte na 1/125s, to už je trochu oříšek. Tonda otestoval tento čas společně s padajícími peříčky a má pro Vás výsledky.
Zdá se to jednoduché. Nastavíme 1/125s a mačkáme. Ale výsledky nejsou to, co sjte čekali? Peříčka jsou rozmazaná a stávají se z nich šmouhy. Pojďme se podívat, jak na to.
Tonda zvolil dva postupy.
- za stálého světla
- s použitím zábleskového
V prvním i druhém případě použil objektiv SONY FE 28mm f/2.0 a nastavil tyto hodnoty: ISO 100 – čas 1/125 s – clona f/6.3
Za stálého světla byl výsledek neuspokojivý. Peříčka byla rozmazaná a v podstatě se z nich staly šmouhy. Při použití zábleskového se výsledek úlně změnil. Peříčka jsou krásně ostrá, je vidět jejich kresba a skutečně jsou jako „zmražená“.
Pokud použijete zábleskové světlo, je důležité si na začátku fotoaparát nastavit tak, aby bez záblesku vyfotil pouze černý snímek. Světlo, které pohyb zmrazí a vytvoří naši expozici musí být velmi rychlé světlo a to tak, že bude hořet např. 1/800s nebo dokonce 1/1000s. Vzhledem k tomu, že zábleksová světla v sobě mají výbojku, tak se pro tento úkol dokonale hodí. Pokud bychom chtěli „mrazit“ člověka v pohybu, je třeba ještě rychlejší čas hoření a to aspoň kolem 1/2500 nebo 1/3000. Možná Vás to překvapí, ale tohle dokáže i celá řada externích systémových blesků, takže možná už takového pomocníka ve své výbavě máte.
Studiové blesky můžeme použít buď bateriové, tedy bez kabelu, a nebo studiové a k těm nám stačí zásuvka. Tonda při svých experimentech používal světlo HD601 od Photon Europe. To už je tak vyspělé, že má funkci freeze (mrazit) a díky té Vám dokáže spočítat rychlost hoření. U tohoto světla Tonda používal rychlost hoření 1/9400 při nastavení fotoaparátu na ISO 100 – čas 1/125 – clona f/8.0. Princip spočívá v tom, že fotoaparát se spustí a snímá tmu, pak bleskne naše rychlé světlo a fotoaparát „zahlédne“ peříčka a pak je zase chvíli tma a teprve potom se ukončí snímání. A pak máme výslednou fotku zmražených peříček.
Pro nás je čas 1/125 krátký, ale fotoaparát a světlo ho vnímají jako dlouhý a toho můžeme kreativně využít, tak jako to zkoušel Tonda.
Celé video s výslednými fotografiemi můžete vidět zde: