Fotografický kurz – Aktu a luminografie
V tomto kurzu propojíme magii malování světlem s půvabem ženských křivek a vytvoříme velmi expresivní aktové obrazy. Během kurzu se budeme soustředit na pochopení i prožitek kreativního procesu. Každý účastník si naskicuje svou vlastní představu a pod vedením lektorky jí dotáhne na čip fotoaparátu.
Akt samotný je velkou výzvou i pro zkušené fotografy. Akt je těžká fotografická disciplína. V tomto kurzu posuneme laťku o něco výše a to propojením Aktu s žánrem Luminografie. Luminografie má svá neúprosná specifika, které budeme muset vkloubit do procesu realizace dech beroucích obrazů, které nabádají k velkým tiskům ve skvostných rámech. Kurz Akt a luminografie je naprosto jedinečný počin.
Špičkové modelky, excelentní lektorka Luminografie Gali Gordeeva, pouze 4 účastníci a kreativní prostředí Ateliéru v továrně garantuje unikátní zážitek i výsledky.
Luminografie (malování světlem, kreslení světlem) je zvláštní technika, předpokládající práci s dlouhými expozičními časy. Světelné zdroje, které se exponují zanechávají světelné stopy, které tvoří zvláštní efekty. Snímky pořízené v technice luminografie jsou pohledné, magické neobvyklé a vždy unikátní.
Martin (ověřený vlastník )
Znáte takové ty akce, na které se nijak zvlášť netěšíte, kam jdete spíš ze zvědavosti a nakonec se z nich vyklube skoro to nejlepší, co jste v poslední době zažili? Tak takový byl pro mě tento kurz. Už od začátku týdne jsem si říkal, že by bylo fajn o víkendu podniknout něco s foťákem v ruce – jenomže znáte to, venku hnusně a nikomu z okolí se fotit nechce.. už jsem se smiřoval s nejhorším, když v tom na mě v prohlížeči vyskočil tento workshop. Nejsem tak úplně aktový fotograf a nad luminografií jsem taky nikdy dlouze nerozjímal, tak si říkám, proč to nezkusit a nerozšířit si obzory..
Na začátek tu pro mě byly hned dva háčky. Prvním byla technická (ne)vybavenost. Na workshopu se pracuje s širokými objektivy (v naší skupině to byly 24 a 35 mm) a to „nejlepší“ co jsem měl k dispozici byl setový objektiv. K mému překvapení, když mi v den přihlášení volal Tonda s dodatečnými informacemi, sám se nabídl, že by mi mohl zapůjčit jeden ze svých objektivů – za to jsem mu opravdu vděčný! Nakonec se ukázalo, že workshop není zase tak náročný na techniku a moje obavy byly celkem zbytečné. Potřebujete jen foťák, stativ a široký objektiv (a vzhledem k tomu, že jsem za celý workshop nešel pod F/4, dovedu si představit že i s rozumným „seťákem“ by se dal zvládnout).
Druhý háček představovala moje (ne)znalost. Workshop je doporučovaný mírně pokročilým a já si prostě natolik nevěřil, obzvláště v disciplínách, kterým se primárně nevěnuji. A tady se dostávám ke Gali – lektorce. Ta vás celou dobu vede, takže opravdu jediné znalosti které potřebujete jsou ty, jak nastavit svoji techniku. Navíc v našem termínu byli pouze 3 účastníci, což bylo znát nejen na celkové atmosféře, ale také na individuálním přístupu ke každému z nás. Jinými slovy, nejste jen tak hozeni do neznámé vody bez pomoci.
K samotnému kurzu – oceňuji, že tomu nejzábavnějšímu, je věnováno nejvíce času. Nečekejte zdlouhavou nudnou teorii nebo dlouhé vysedávání u Lightroomu. Ze začátku je nějaký ten úvod potřeba – nečekejte ale žádné zbytečné kecy – tady se dozvíte jaká technika se používá a jak přesně byly vyfoceny různé typy fotografií (např. ty, které jsou zde v ukázkách). Téměř všechny technické postupy z teorie jsme si zkusili v praxi a nebyl problém zkoušet nové nápady, příp. se déle zdržet u toho, co nás v tu chvíli zajímalo. Samotnému focení je zde věnována většina času a z workshopu odejdete se spoustou zajímavých fotek.
Když už je řeč o focení, tak hlavním středobodem zájmu byly dvě modelky. Žádný dřeva, ale holky, které ví co mají dělat, ví jak vypadají dobře a samy navrhují, jak scénu obohatit. V našem běhu měla každá z modelek svůj rozdílný styl a nuda s nimi rozhodně nebyla.
Zápory.. vlastně mě teď žádné nenapadají. Tak snad jde poznat, že jsem si worksop užil a těším se na další!