Blog
Předposlední hodinu fotokroužku jsme se společně s hostem Davidem Bulisem vydali do Prahy fotit krajinku a street. David děti seznámil se základy focení krajiny a vybavením, které by se jim mohlo hodit. Dal jim i pár triků, jak krajinkářskou fotografii ozvláštnit – například, jak vytvořit tu typickou hvězdičku ze sluníčka, kterou jistě všichni znáte.
Dýmovnice jsou úžasným kreativním nástrojem, který dokáže proměnit i obyčejný portrét v něco výjimečného. Kouř, který vytvoří, se dá využít jako efektní barevné pozadí, působivý prvek v popředí, nebo dokonce k částečnému zahalení obličeje fotografovaného. Výsledek vždy vypadá skvěle. Ať už fotíte portréty, svatby, nebo street fotografii, dýmovnice přidají vašim snímkům dynamiku a šmrnc. Pokud s nimi teprve začínáte, máme pro vás užitečné tipy, jak na to.
Na dubnové hodině jsme přivítali vzácnou návštěvu! Na fotokroužek za námi totiž dorazila Lucie Maršíková, fotografka a chovatelka psího plemene kooikerů. Ti samozřejmě přišli s ní a hezky nám oživili ateliér. Kromě Lucky dětem přijela o umění focení pejsků popovídat i fotografka Petra Tlustá.
Možná fotit začínáte, možná jste ostřílený profík, který zatím téma TFP neřešil a volil jiné cesty. Buď jak buď – pokud jste si někdy lámali hlavu nad tím, jak a kde shánět vhodné modely a modelky na svá focení a projekty, za které neočekáváte finanční ohodnocení, po dnešním článku budete mít možná více jasno v tom, jak svět TFP funguje, co znamená a jaké skýtá výhody pro obě strany. Společně se tak podíváme na zoubek tomu, co je pro nás jako fotografy lidí stěžejní – a sice vhodná osoba, která nápad a představu zrealizuje společně s námi. Podstatné je jedno – najít ji.
Únorová hodina byla poněkud techničtější, takže počátek jara se na fotokroužku nesl ve znamení hravosti a kreativity. A o zábavu rozhodně nouze nebyla!
I když přeci jen jsme se trošce té teorie nevyhnuli. S lektorkou Veru jsme probrali chování přirozeného světla během dne. Děti jsme seznámili s tzv. modrou i zlatou hodinkou (ačkoli ve skutečnosti hodinu netrvá 😆), vysvětlili jsme, v jakou dobu se tyto druhy světla vyskytují a jak je využít pro jemné snové snímky nebo naopak pro melancholické a temnější fotografie.
Únorová hodina byla o něco techničtější – věnovali jsme se totiž dlouhému času. Nejdříve jsme si představili, jak dlouhá expozice vůbec funguje, co to je a co vše se s ní dá vytvořit. Zaměřili jsme se na různé žánry, které s dlouhým časem souvisí nebo jsou na něm přímo založeny. Jedná se například o panning (neboli švenkování), luminografii, astrofotografii a další.
V lednu jsme se na fotokroužku vrhli hned na dvě témata a to barevnou teorii a módní fotografii. Ani jedno není bezpochyby lehké, ale nakonec jsme jsme si ukázali, že se obojí dá zvládnout, když víte, jak na to.
Nejdříve nám lektorka Veru představila teorii barev. Společně jsme rozebrali, co jsou primární, sekundární a terciární barvy a následně jednotlivé barevné harmonie.
Prosincovou hodinu našeho foto kroužku jsme si s dětmi ozvláštnili a navodili vánoční atmosféru tématem focení vánočního cukroví. Propojili jsme tak znalosti o tom, jak se fotí produkt, ale i jídlo. Všichni se do přípravy na lekci zapojili ještě před tím, než jsme se sešli v ateliéru – přinesli jsme vlastní cukroví a dokonce nám jeden z účastníků upekl dort! A ten byl panečku!
S fotokroužkem za sebou máme úspěšně i listopadovou hodinu na téma close up portrétu, kdy se jedná o záběr zblízka – často zaměřený na obličej. Vyzkoušeli jsme si několik technik inspirovaných tvorbou Bibory.
HALLOWEEN S FOTOKROUŽKEM Na začátku jsme se zahřáli opáčkem manuálního režimu, na který se děti měly podívat za domácí úkol. Případné nejasnosti jsme vyjasnili a hravou formou si ukázali, jak ovlivní snímek parametry tzv. fotografického trojúhelníku ISO, čas a clona při různých nastaveních.